środa, 20 lipca 2016

Jak przygotować się do wędrówki po górach?

Od kilku lat jeżdżę w góry i choć nie jestem żadnym górskim wyjadaczem, to myślę, że jakieś doświadczenie mam i mogę się z Wami nim podzielić, aby zarazić Was miłością do gór i pokazać, że wcale nie są one takie straszne, jeśli się odpowiednio przygotujemy :) Na wstępie zaznaczę, że nie zapuszczam się w wyższe partię gór, Rysy czy Orla Perć pozostają w sferze marzeń, nie nocuję w schroniskach ani w namiocie. Nasze wyprawy w poszczególne miejsca są jednodniowe i zawsze schodzimy z gór i wracamy na kwaterę. Jednak jest kilka punktów, które trzeba wziąć pod uwagę, aby cieszyć się pięknem gór i nie zrobić sobie krzywdy.


1. Wybierz odpowiednie buty
Jeżeli macie w planach udać się gdzieś indziej niż Morskie Oko, Dolina Kościeliska czy Chochołowska to należałoby się zaopatrzyć w buty trekkingowe, choćby najtańsze. Adidasy czy trampki odpadają, ponieważ są niewygodne, niebezpieczne, można się na nich łatwo poślizgnąć i czuć w nich każdy kamyczek. Ja chodząc w trampkach straciłam dwa paznokcie u stóp, które do dzisiaj nie chcą się porządnie odbudować. 
2. Poznaj szlaki 
To kluczowy punkt, jeśli chcecie wybrać się w góry. Oczywiście, że nigdy nie będziecie w 100% wiedzieć jak wygląda dany szlak zanim się na niego wybierzecie, ale należy ocenić czego można po nim oczekiwać. W Internecie jest mnóstwo opisów szlaków, jak wyglądają, czy są długie, męczące ( choć to subiektywna opinia ). Dzięki temu unikniecie rozczarowań pt. "A myślałam, że wszystkie drogi są asfaltowe tak jak do Morskiego Oka". Musicie zapoznać się z opisami szlaków, żeby wiedzieć czy możecie spodziewać się drogi po kamieniach, żwirze, błocie a może po kamiennych schodach. Czy szlak jest łagodny czy też stromy i mocno pnie się w górę. Są to podstawowe informacje, które musicie znać, aby uniknąć stresu i nerwów.
3. Zadbaj o kondycję
Nie, nie chodzi o to, aby przed wyjazdem w góry intensywnie ćwiczyć, trenować aby poprawić swoją kondycję. Kondycję mamy jaką mamy i nie zmienimy jej w ciągu kilku dni. Przyznam się, że moja kondycja nie jest najlepsza i często narzekam na szlakach, ale zawsze przezwyciężam swoje słabości i daję radę. Chodzi mi o to, aby zawsze dopasowywać cel wędrówki do naszych realnych możliwości. Nie porywajcie się od razu na Giewont, jeśli pierwszy raz jesteście w górach. Musicie realnie ocenić możliwości swoje oraz współtowarzyszy opierając się na zdobytej wiedzy o szlakach, o czym piszę powyżej. 
4. Zaplanuj trasę wycieczki
Należy dokładnie zaplanować trasę wycieczki opierając się o mapę. Trzeba sprawdzić gdzie najlepiej rozpocząć trasę, którędy się kierować, jaki kolor ma wybrany szlak, jakie są możliwości powrotu. Często też droga odbija do jakiś ciekawych miejsc, na przykład do jaskini czy wodospadu i można więcej zobaczyć podczas jednej wycieczki, dlatego warto trochę na ten temat poczytać. 
5. Trzymaj się wyznaczonego szlaku, aby nie pobłądzić
Jeżeli Wasz szlak ma kolor zielony, to podążajcie za zielonymi drogowskazami. Przy wielu rozwidleniach dróg łatwo jest się pomylić, jeżeli nie będziemy wiedzieć którędy się kierować. Ja kilka razy bym pobłądziła, gdyby mój chłopak, który ma bardzo dobrą orientację w terenie.  
6. Zapoznaj się z prognoza pogody
Pogoda w górach jest bardzo dynamiczna i zmienna. Nie od dziś wiadomo, że czym wyżej tym zimniej i warto zabrać ze sobą coś cieplejszego nawet przy pięknej pogodzie. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić pogodę na różnych portalach i rozeznać się czy nie zapowiadają burz lub opadów deszczu. 
7. Do plecaka zabierz tylko potrzebne rzeczy
O tym co zabrać w góry będzie oddzielny post, ale tutaj chciałabym zaznaczyć, aby zabierać ze sobą tylko potrzebne rzeczy, które mogą się przydać, gdyż każda dodatkowa rzecz to większe obciążenie dla nas. Nie nieśmy ze sobą kosmetyków, jedzenia w puszkach czy kilku sztuk odzieży na zapas. 
8. Koniecznie zabierz jedzenie i picie
Jedzenie i picie to coś, co musi znaleźć się na czele listy rzeczy do zabrania. Na szlakach nie ma możliwości kupienia sobie czegoś do zjedzenia czy picia, musimy zabrać to z dołu. Należy też oszacować jak długo zamierzamy być w górach, aby zabrać tyle pożywienia, aby nam starczyło.
9. Przerwy na odpoczynek rób co najmniej co 2 godziny na około 10 minut
Nawet jeżeli macie dobrą kondycję, to nie zapomnijcie o tym, że trzeba zrobić przerwę na odpoczynek oraz spokojne zjedzenie czegoś. Nic nie stoi na przeszkodzie aby takie przerwy robić co godzinę, jednak lepiej nie iść ciągiem dłużej niż dwie godziny, zwłaszcza jeśli maszerujecie w dużym słońcu.
10. Zapoznaj się z numerami alarmowymi
Nawet jeżeli wybieracie się na niedługą, wydawałoby się prostą, wycieczkę, sprawdźcie numery alarmowe do TOPR i GOPR. Najlepiej zapiszcie je sobie w telefonie lub w notesie i miejcie zawsze przy sobie.
11. Nie idź do celu za wszelką cenę
Jeżeli pogoda spłata figla, zrobi się deszczowo a co gorzej burzowo, lepiej jest zawrócić niż iść dalej i narażać się na niebezpieczeństwo. Góry to nie wyścig, idźcie w swoim tempie i zawróćcie jeżeli czujecie, że nie macie siły dalej iść. To nic złego. 
12. Śmieci zawsze zabieraj ze sobą
Może to banalne, ale trzeba o tym pamiętać, aby śmieci zabierać ze sobą do plecaka i nie zostawiać ich w górach. Więcej chyba nie muszę tłumaczyć. 
13. Nie hałasuj i nie płosz zwierząt
W górach jesteśmy gośćmi na terenie zwierząt. To ich dom, to one tam żyją i są na tyle uprzejme, że pozwalają nam tam wejść :) Nie należy ich płoszyć i hałasować, zwłaszcza, że wielu przypadkach mogą zrobić nam krzywdę. 
14. Unikaj niedźwiedzi
Tak naprawdę to nie da się uniknąć niedźwiedzia. Nigdy nie wiadomo gdzie go można spotkać, zaczynając od niewielkich dolin aż po wyższe góry ( słyszałyście pewnie niedawno o niedźwiadku, który dotarł aż na Kasprowy Wierch ). Przed wyjściem w góry zapoznajcie się z informacjami na temat tego co robić, gdy już spotkacie niedźwiedzia na swojej drodze lub w bliskim sąsiedztwie Waszej osoby. Jest wiele informacji na ten temat w Internecie. 


Myślę, że to najważniejsze kwestie i jeśli w ten sposób się przygotujecie to będziecie cieszyć się widokiem gór bez obawy i stresu. Zgadzacie się z moimi wytycznymi? A może dorzuciłybyście coś do tej listy?

Czy mój post okazał się dla Was przydatny i ciekawy? Czekam na Wasze komentarze i opinie ♥

Buziaki, Margaritess. :)

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam wędrówki po górach :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. zgadzam się z każdym punktem ! uwielbiam tatry i Zakopane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny poradnik Gosiu, bardzo przydatny!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam góry!!! Genialny post :) Besos!!

  www.ladyagat.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Za tydzień wyjeżdżam właśnie w góry! Bardzo potrzebny post :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jednak obuwie to podstawa :D

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obsrwację :)

  OdpowiedzUsuń
 7. wybrałabym się na górską wyprawę, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam góry, ale... z dołu. Piesze, górskie wędrówki to kompletnie nie moja bajka. Jeszcze do jakiejś dolinki pójdę z przyjemnością, albo wjadę na górę kolejką, jednak chodzenie po górach zupełnie mnie nie rajcuje. Mój mąż, dla odmiany, uwielbia chodzić po górach, więc znalazł sobie kolegów z którymi kilka razy w roku wybiera się na górskie wycieczki, mnie zostawiając w spokoju ;)

  OdpowiedzUsuń