wtorek, 18 czerwca 2013

Fakty i mity opalania

Wraz ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, zbliża się też okres plażowania i opalania:) Warto wiedzieć jak chronić swoją skórę, aby korzystać z uroków słońca, ale nie zrobić sobie krzywdy. Istnieje wiele opinii na temat opalania. Jedni się go wystrzegają, drudzy zaś plażują bez opamiętania, by skóra przybrała piękny, brązowy kolor. Więc jak to z tym jest? Opalanie jest dobre, jeśli przestrzegamy kilku zasad.


Jak w ogóle powstaje opalenizna? 

Opalanie tak naprawdę zachodzi wewnątrz naszego ogranizmu. Jest wynikiem reakcji fizjologicznej, która zachodzi w naszym organizmie podczas wystawienia skóry na słońce, czyli na promieniowanie ultrafioletowe. Wówczas nasza skóra broni się przed nadmiernym światłem słonecznym i przybiera ciemniejszą barwę. Za ciemną barwę naszej opalenizny odpowiada melanina, czyli naturalny pigment, który odpowiada również za naturalny kolor naszej skóry, kolor włosów oraz oczu.

1. SŁOŃCE DODAJE ENERGII. Prawda.

Słońce w odpowiednich dawkach jest dla nas zdrowe. Dzięki niemu nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dodatkowo słońce wpływa korzystnie na odporność, stan zębów i kości, przemiane materii i oczywiście na nasz nastrój. :)

2. NAŁOŻENIE KREMU Z FILTREM SPRAWI, ŻE SIĘ NIE OPALĘ. Mit.

Nie ma takiego preparatu (nawet krem z SPF 50), który zatrzymałby słońce w 100%. Opalamy się tylko po prostu wolniej. Skóra bez ochrony ulega poparzeniu po około 15 minutach od wystawienia na słońce. Przy użyciu filtra 10 nastąpi to po okresie 10 x 15 minut, czyli po 150 min. Gdy użyjemy kremu z SPF 30, poparzenie nastąpi po 30 x 15 min, czyli po 450 minutach.

3. MOGĘ UŻYWAĆ KREMU Z FILTREM Z POPRZEDNICH LAT. Mit.

Kremy z filtrem tracą swoje ochronne właściwości, gdy leżą zbyt długo na słońcu lub gdy są otwarte przez kilka miesięcy. Taki kosmetyk już nie działa.

4. KREMU Z FILTREM NALEŻY NAKŁADAĆ GRUBĄ WARSTWĘ. Prawda.

Powinno się nakładać płaską łyżeczkę kremu na twarz a dwie łyżeczki na ciało. Jeśli nałożymy kosmetyk w ilości o połowę mniejszą niż zalecana, otrzymamy o połowę niższą ochornę niż deklarowany filtr na opakowaniu.

5. KREM Z FILTREM WYSTARCZY NAŁOŻYĆ TYLKO RAZ. Mit.

Aplikacje kremu powinno się ponawiać co dwie godziny lub po każdej kąpieli. Nawet jeśli posiadamy wodoodporny krem z filtrem.

6. OPALANIE PRZYSPIESZA STARZENIE SIĘ SKÓRY. Prawda.

80% zmarszczek powstaje w wyniku nadmiernego wystawienia skóry na słońce. Promienie UVB działają na powierzchni skóry - wywołują opaleniznę, jednak promienie UVA przenikają do głębszych warstw skóry i uszkadzają DNA komórek. Nadmierne działanie promieni UVA może nawet powodować zmiany nowotworowe.

7. PEELING ŚCIERA OPALANIZNĘ. Mit.

Za pomocą peelingu ścieramy martwy naskórek. Naskórek jest barierą ochroną skóry. Natomiast opalenizna osadza się w skórze właściwej. Wiec nie ma możliwości, aby ją zetrzeć.

8. NALEŻY UŻYWAĆ TYCH SAMYCH FILTRÓW DO TWARZY I CIAŁA. Mit.

Nasza twarz jest dużo bardziej narażona na negatywne działanie słońca niż ciało.  Łatwiej ulega przebarwieniom i szybciej się starzeje, dlatego na twarz powinniśmy nakładać kosmetyk z wyższym filtrem.

9. POPOŁUDNIOWE SŁOŃCE JUŻ NIE OPALA, WIĘC NIE TRZEBA STOSOWAĆ KREMU Z FILTREM. Mit.

W godzinach popołudniowych też się opalamy, tylko, że wolniej. Promienie UVB nie są już tak groźne jak w południe, ale UVA są tak samo intensywne. Możemy wybrać krem z niższym filtrem, ale nie rezygnujmy z całkowitej ochorny.

10. ZAŻYWANIE PREPARATÓW Z BETA - KAROTENEM WZMOCNI I PRZEDŁUŻY OPALENIZNĘ. Prawda.

Aby wzmocnić opaleniznę oraz przedłużyć czas jej trwania można zażywać tabletki z beta - karotenem. Nie tylko zatrzymają na dłużej ładny odcień skóry, ale także ją odzywią i wzmocnią. Można także sięgnąć po witaminę A, która zapobiega nadmiernemu rogowaceniu się naskórka oraz witaminę E, która zwalcza wolne rodniki. Warto też włączyć do naszej diety soki marchewkowe oraz samą marchewkę.


Mam nadzieję, że dowiedziałyście się czegoś ciekawego, jeśli znacie inne fakty i mity opalania, piszcie w komentarzach:) Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, swoją wiedzą opieram na różnych artykułach.

Buziaki, Margaritess. :)
4 komentarze:

 1. Przydatne te rady dzięki :P
  zapraszam do siebie
  http://netdarkside.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię się opalać:)

  pozdrawiam
  aga

  OdpowiedzUsuń
 3. chialabym moc skorzystac z tych rad ale niestety w Londynie slonca jak na lekarstwo

  pozdrawiam
  http://asiaczekn.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń